Friday, 30 March 2012

Ini Rancangan Mengajar Saya


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 1
Subjek                                               : Bahasa Melayu
Tingkatan                                           : 1
Masa                                                 : 60 minit
Tajuk                                                 : Tatabahasa
Topik                                                 : Kata Adjektif
Objektif Pembelajaran                         : Pada akhir pembelajaran pelajar diberi kertas                                                          edaran, para pelajar akan dapat menentukan kata adjektif dan kesalahan penggunaanya dalam masa yang ditetapkan.
Strategi Pengajaran                           : 1 . Koperatif – Kerja berkumpulan
                                                          2. Direktif – Penerangan
Kemahiran Genetik            
Penerapan Nilai                                 : 1. Bekerjasama
                                                          2. Teliti
                                                          3. Kerajinan
KBKK                                                : 1. Menganalisis
                                                           2. Mengeluarkan idea
                                                           3. Membuat penilaian
                                                           4. Memberikan sebab akibat
Kecerdasan Pelbagai                         : 1. Berbahasa
                                                          2. Interpersonal
                                                          3. Intrapersonal
Alat Media Pengajaran                       : Soalan dan Penyoalan
                                                          1. Petikan Dialog
                                                          2. Kertas Edaran Latihan
                                                          3. Lembaran Pengurusan Grafik
                                                          4. Papan Hitam
Pengetahuan Sedia Ada                    : Para pelajar biasa menggunakan kata adjektif                                                             dalam perbualan harian dan juga dalam penulisan.
Langkah/ Masa
Isi
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Media Pengajaran
Kemahiran Generik
Set Induksi
(10 minit)
(Menarik Perhatian)
Lakonan
1. Guru memilih 2 orang pelajar
2. Guru memberi petikan dialog
3. Guru meminta pelajar lain mendengar petikan dialog
1. Pelajar membacakan
2. Pelajar lain menyaksikan lakonan
Petikan
Kecerdasan Pelbagai :
Berbahasa
Interpersonal
Kinestatik
Langkah 1
(15 Minit)
(Menyampaikan Objektif)
(Mengimbau Pengetahuan Sedia Ada)
Mengenalpasti kata adjektif
1. Guru meminta pelajar menyenaraikan kata adjektif berdasarkan petikan
2. Guru meminta beberapa orang pelajar menulis kata tersebut di papan hitam
1. Pelajar menyenaraikan kata adjektif


2. Pelajar yang terpilih menulis di papan hitam
Papan Hitam
KBKK : Menganalisis
Mengeluarkan Idea
Kecerdasan Pelbagai :
Berbahasa Intrapersonal
Langkah 2
(15 Minit)
(Memberikan Bimbingan)
Penerangan tentang kata adjektif
1. Guru menilai jawapan yang ditulis pelajar
2. Guru memberikan penerangan tentang kata adjektif
1. Pelajar mendengar penerangan guru
2. Pelajar mencatat nota yang diberikan
Lembaran Pengurusan Grafik
KBKK : Membuat Penilaian





Langkah / Masa
Isi
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Media Pengajaran
Kemahiran Generik
Langkah 3
(15 Minit)
(Menyampaikan Bahan Rangsangan)
(Menyediakan Maklum Balas)

Kesalahan penggunaan kata adjektif
1. Guru mengedarkan kertas latihan kepada pelajar
2. Guru menyuruh pelajar membetulkan kesalahan pada latihan yang di buat
1. Pelajar membuat latihan yang diberikan
2. Pelajar mendengar penerangan guru
Kertas Edaran
KBKK : Memberikan sebab akibat
Membuat Penilaian
Kecerdasan Pelbagai : Berbahasa
Intrapersonal
Nilai : Teliti
Penutup (5 minit)
(Pengukuhan)
Latihan tambahan
1. Guru memberikan latihan sebagai kerja rumah
1. Pelajar dikehendaki membuat latihan tambahan di rumah
Kertas latihan
Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal
Nilai : Kerajinan

             

No comments:

Post a Comment